Afganistan’da peş peşe depremler: Can kaybı 2 bini aştı, çok sayıda yaralı var

Afganistan’ın Herat vilayetinde 7 Ekim Cumartesi günü meydana gelen depremlerde 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine (USGS) göre, Afganistan’ın batısında, İran sınırında bulunan Herat vilayetinde dün saat 11.00’den itibaren art arda 6.3, 5.5, 4.7 ve 6.3, 5.9, 4.6 ve 4.8, ardından da 4.9 büyüklüklerinde çok sayıda deprem meydana geldi. Öte yandan Zindecan ilçesi ve Herat merkezinin bir kısmında elektrikler kesildi ve iletişim hatları koptu.

Hayatını kaybedenlerin ve yaralıların sayısı artıyor

Doğal Afetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı Sözcüsü Molla Canan Saik, güncel verileri paylaştı.

Saik, dün meydana gelen depremlerde 2 bin 445 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Öğle saatlerinde 9 bin 240 olarak açıklanan yaralı sayısının hatalı olduğunu kaydeden Sözcü Saik, güncel yaralı sayısının 2 bin 440 olduğunu belirtti.

Saik, kayıpların çoğunun Zindecan ilçesinin 13 köyünde olduğunu ve depremlerde 1320 evin de yıkıldığını ifade etmişti.

Depremi yaşayanlar anlattı

Afganistan’ın Herat vilayetinde meydana gelen depremden sağ çıkan vatandaşlar, deprem anını Sputnik’e anlattı.

Ahmet isimli depremzede, “Her şey başladığında evde dinleniyorduk. Birden çok şiddetli bir şekilde sallanmaya başladı ve bütün aileyi dışarı çıkardım. Daha sonra sarsıntılar yarım saatte bir hissedildi, eve dönemedik. Herat’ta herhangi bir can kaybı olmadı. Ama çevredeki birçok köy harap oldu” dedi.

Muhammed adlı bir diğer depremzede ise “Dün, değişen şiddetlerde 9 sarsıntı yaşandı. Herat’ta hasar olmadı, sadece birkaç ev yıkıldı. Ancak kırsal kesimde 2 bin 500 kişiden fazla can kaybı var” diye konuştu.

Abdullah ise artçı sarsıntı tehlikesi nedeniyle insanların bütün geceyi dışarıda geçirdiğini bildirirken, Herat sakinlerinin mağdurlar için kendi başlarına yardım toplamaya başladığını sözlerine ekledi.

Hastanelerde yoğunluk yaşanıyor

Herat’taki hastanede yoğunluk yaşanırken içeriye hasta kabulü yapılmıyor. 400 kişiden fazla kişi sırada beklerken bazı kişilere hastane yakınlarındaki sokakta yardım sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas