Twitter’da içerik kaldırmada ilk 3’teyiz

Twitter bir blog yazısında Elon Musk’ın devralınmasından önce, 2022’nin ilk yarısında kullanıcılardan 6,5 milyondan fazla içeriği kaldırmalarının istendiğini duyurdu. Şirketin bu verileri 2021’in ikinci yarısına göre yüzde 29’luk bir artış olduğunu gösterdi.

Avrupa Komisyonu’nun web sitesine göre, çevrimiçi platformlara yönelik dünyanın en katı düzenlemelerinden bazıları olan kurallara uyulmaması, küresel gelirin yüzde 6’sına varan para cezalarına ve hatta AB’de faaliyet göstermenin yasaklanmasına neden olabilir.

MUSK’TAN ÖNCE PAYLAŞILIYORDU

Musk’ın Ekim ayında Twitter’ı satın almasından ve personelinin yaklaşık yüzde 80’ini işten çıkarmasından önce Twitter normalde Şeffaflık Merkezi web sitesinde yılda iki kez rapor yayınlıyor ve askıya aldığı hesap sayısı ve veri için aldığı hükümet taleplerinin sayısı gibi bilgileri detaylandırıyordu. Twitter’ın Salı günkü güncellemesi kısa bir blog yazısı şeklinde geldi ve şirket bu yıl içinde şeffaflık raporları için ileriye dönük yol hakkında bir güncelleme yapacağını söyledi.

HÜKÜMETLERDEN 53 BİN TALEP

Şeffaflık raporlarının yayınlanması AB’nin yeni internet kuralları kapsamındaki gerekliliklerden biri. Şirket, 2022’nin ilk yarısında hükümetlerden belirli içeriklerin kaldırılması için 53 bin yasal talep aldığını ve en çok talebin Japonya, Güney Kore, Türkiye ve Hindistan’dan geldiğini söyledi. Twitter, yerine getirdiği taleplerin sayısını açıklamadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir