Hiçbir Şeyden Zevk Alamama Durumu ‘Sosyal Anhedoni’ Nedir?

Sosyal anhedoninin ne olduğunu hiç duydunuz mu? Bu sendroma sahip olan insanların ne yaşadıklarını ve çevresini nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Hayattan hiçbir zevk alamayan ve mutlu olamayan insanların evliliklerine gelin hep birlikte bir göz atalım…?

Kaynak: https://www.iflscience.com/people-are…

İlk önce anhedoni sendromunun ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Anhedoni, ortada hiçbir sorun yokken mutlu olamama ve hayattan keyif alamama sendromudur. Günümüzde çoğu kişide bulunan bu sendrom depresyon ile karıştırılıyor ancak ikisi her ne kadar benzer belirtiler gösterse de farklılıkları bulunuyor. Örneğin ortada hiçbir şey yokken aniden anhedoni sendromuna bürünebilirsiniz ve hayat size bomboş bir yer gibi gelebilir.

Anhedoni sendromunun farklı türleri olduğunu da söylememiz gerekiyor.

Bunlarından birisi de sosyal anhedoni olarak biliniyor. Aynı benzerlikleri taşıyorlar ancak bu sendrom daha çok sosyal temaslara karşı ilgisizlik ve dokunan kişiden rahatsız olma gibi belirtileri var. En çok evli kişilerde görülen ve büyük sorunlara neden olan bu sendromu sizlere şöyle anlatalım: Örneğin eşinizde sosyal anhedoni varsa cinsel yaşantınızda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Araştırmacılar, yalnızlığın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınıza zarar verebileceğini de söylüyor.

İnsanların sosyal varlıklar olduğunu ve birbirlerine ihtiyaç duyduğunu da söylememiz gerekiyor. Bunun en iyi örneğini pandemi dönemini hatırlayarak vermek istiyoruz. O dönemde neredeyse hiç kimsenin sosyal bir aktivitesi yoktu ve en sevdiğiniz kişiye bile temas edemiyordunuz. Bunun nasıl bir psikolojik sorun yarattığını ve istenmeyen bir his olduğunu düşünebilirsiniz.

Sosyal anhedoniye sahip olan insanların ne hissettiklerini merak ettiniz mi?

Örneğin bir arkadaşlarıyla buluştuklarında kendilerini o kişilerin arasında ait olamama hissi yaşarlar. Bunun içe dönük olmayla veya sosyal anksiyete sahip olmakla hiçbir alakası yoktur. Sosyal anhedoni olan insanlar genelde bulunduğu ortamdan zevk alamadıkları için sosyalleşmek istemezler.

Sosyal anhedoni, şizofreni gibi birçok psikolojik bozukluğun belirtisini de taşıyor.

Yapılan araştırmalarda sosyal anhedoni sendromu daha belirgin olan kişilerde evliliği yürütemedikleri ortaya konuldu. Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi ortada hiçbir sorun yokken mutsuzluk ve zevk almama gibi hisleri yaşıyorlar. Bunun yanı sıra şizofreni belirtilerini de yaşadıkları için eşlerini ruhsal olarak da yordukları da söyleniyor.

Bu sendromun olumsuz etkilerini kanıtlamak için yapılan bir araştırmada 100 evli çiftin ilişkilerine bakıldı.

Bu araştırmada evli çiftlerin anhedoni seviyelerini, ilişkilerindeki kavgalarını ve genel memnuniyetlerini değerlendirmek için bir anket dolduruldu. Sonuçlarda sosyal anhedoni düzeyi daha yüksek çıkan kişilerin evliliklerinden daha az memnun olduklarını ortaya çıktı.

Son olarak da sosyal anhedoniye sahip olan kişilerin eşlerini olumsuz etkilediği söyleniyor.

Eğer romantik ve ilgili bir eşiniz varsa zamanla bu özelliklerini size karşı kaybedeceği söyleniyor. Yapılan araştırmada, anhedoni sendromuna sahip olan eşlerin cinsel arzuları azalttığını ve zamanla ilgisiz bir eşe dönüştükleri açıklandı. Bu yüzden boşanma ve tartışma gibi durumların kaçınılmaz olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir