Hayalinizdeki Vücuda Sahip Olmak İçin Size Uygun Fitness Programı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı yaşam, fit bir vücut ve zinde bir zihin bir insanın hayatı boyunca yaşamına, vücuduna kazandırmak istediği şeylerdir. Bu iç istek yapılması kolay olmayan ama devamlılık sağlandığında da kopamayacağınız bir yaşam stilini beraberinde getirir. Her insanın kendisine has bir vücut yapısı vardır; işleyişi, gelişim süreci, bağışıklığı, metabolizması, kilosu ve daha bir çok sistem insansan insana en ufak ayrıntısına kadar değişir. Bundan dolayı kendinize uygun bir fitness programı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmelisiniz? Vücut geliştirmek için yapmanız gerekenler neler? Evde vücudunuzu ne kadar geliştirebilirsiniz? Tüm cevaplarını sizler için yanıtladık.

Uyarı: Her vücut yapısı ve metabolizması farklı olduğu için uzman görüşü almanız gerekir.

İdeal bir vücuda kavuşmanızın en temel kaynağı vücudunuzu iyi tanımaktan geçer. Vücudunuzu ne kadar iyi tanır, hakim olursanız spordan alacağınız sonuçlar da o kadar farklı olacaktır.

Önceliklerinizi belirleyin:

Gelişmenin yolu kendinizi iyi tanımaktan geçer. Bundan dolayı spor başlangıcı ilk yapmanız gereken önceliklerinizi belirlemek olacak. Kilo vermek ya da almak mı istiyorsunuz? Kaslı ve sıkı bir vücut mu? Tüm bu soruları kendinize sorduktan sonra fitness başlangıcı çok daha kolay olacaktır.

Profesyonel kişilerden yardım alın:

Önceliklerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken sonraki adım destek almak olacaktır. Spor eğitmenleri ya da kişisel antrenörler bunun için biçilmiş kaftan. Özellikle daha önce spor yapmamış kişiler için bilir bir kişi ile çalışmak çok daha etkili olacaktır. Size uygun hareketler, başlangıçta ne kadar süre ile ilerlenmesi gerektiği, motivasyon olarak toparlanmanız ve daha birçok etkenleri spor koçunuz ile geliştirebilir, öğrenebilirsiniz.

Sporun yanında dikkat etmeniz gerekenler:

Sağlık kontrolleri, planlı bir başlangıç programı yaptıktan sonda sporunuzu 3-4 gün ideal olmak üzere yapabilirsiniz. Her şeyiniz hazır gibi görünebilir ama asıl olay bundan sonra başlıyor. Spora başladıktan sonra dikkat etmeniz gerekenlerin listesi daha fazla. İlk olarak spor esnasında su kaybı çok yaşayacaksınız bu yüzden düzenli ve yeterli miktarda su tüketimine önem vermelisiniz.

Düzenli uyku:

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ‘uyku düzeniniz’ yorulan vücudunuzu ne kadar iyi dinlendirebilirseniz, kaslarınız o kadar iyi gelişecektir. Spor sonrası az uyku ya da yetersiz uyku size vücut ağrıları, yorgunluk ve daha az düzeyde gelişmiş bir vücut ile dönecektir.

Kalori ihtiyacına göre beslenme:

Uyku, su ve beslenme! Bu üç etken gelişiminiz için en etkili olanları. Spora devam ettiğiniz sürece beslenmeniz ön planda olmalı. Tek başına spor ne yazık ki gelişiminiz için yeterli olmuyor. Kilo alma-verme, kaslanma veya yağ yakma gibi durumların temelinden kalori hesabına göre yapılan bir beslenme programı geçiyor.

Tabağınızda olması gereken besinler:

Gelişiminizi en hızlı şekilde görmeniz için tabağınızda her zaman olması gereken gıdalar var. Bunlardan ilki proteinli besinler. Yüksek proteine sahip; beyaz et, kırmızı et, süt, yumurta, peynir, yeşil mercimek vb. her zaman öğünlerinizde bulunması gerekenler. Ek olarak sağlıklı yağlar tüketebilir, doğal şeker tercih edebilir, bulgur, pirinç gibi karbonhidratlara öncelik verebilirsiniz. Tıpkı spor planı gibi beslenme planınızda da danışman veya diyetisyen eşliğinde ilerlemeniz daha iyi olacaktır.

Spor yapmaya uygun alan:

Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri evde de kendimizi yeterince geliştirebilir miyiz? Başlangıç seviyesindeyseniz ve yukarda bahsettiklerimizi tam anlamıyla uygulayacaksınız spor yaptığınız yerin konumu önemli olmuyor. Vücudunuzun kendi ağırlığıyla da kendinizi geliştirebilmeniz mümkün.

Kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz hareketler; şınav, dağ tırmanışı, mekik, squat, plank, hip bridge vb. Bu hareketler tamamen ekipmansız ve kendi ağırlığınız ile yapabileceğiniz hareketler.

İlerleyen süreçlerde spor salonları hem ekipman hem de motivasyon anlamında tercih edilebilir ama başlangıç düzeyinde gelişmek sanıldığı gibi ev ortamında imkansız olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir